1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN LGBT ÖZEL ELÇİSİ RANDY BERRY KOSOVA’DA
ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN LGBT ÖZEL ELÇİSİ RANDY BERRY KOSOVA’DA

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN LGBT ÖZEL ELÇİSİ RANDY BERRY KOSOVA’DA

DHA DIŞ HABER -Kosova ziyaretinde bulunan, ABD Dışişleri Bakanlığının Toplumsal İnsan Hakları LGBT Özel Elçisi Randy W. Berry, Başbakan İsa Mustafa ile görüştü.Görüşmede ABD büyükelçisi Greg Delawie de hazır bulundu. Başbakan...

A+A-

DHA DIŞ HABER -

Kosova ziyaretinde bulunan, ABD Dışişleri Bakanlığının Toplumsal İnsan Hakları LGBT Özel Elçisi Randy W. Berry, Başbakan İsa Mustafa ile görüştü.


Görüşmede ABD büyükelçisi Greg Delawie de hazır bulundu. Başbakan Mustafa eşit bir toplum yaratmak için çalıştıklarını belirterek, “Kosova Anayasası, insan hakları evrensel ilkeleri ve Avrupa ile uluslararası standartları baz almaktadır. Bu çerçevede, insan haklarının uygulanmasını sağlayacak çok sayıda yasa çıkarılmıştır. Her türlü ayrımcılığı engelleyen yasalar da bulunmaktadır” dedi. Her toplumsal gruba karşı ayrımcılığın engellenmesi için çalışmaların yürütüldüğünü belirten Başbakan Mustafa, 2013 yılında LGBT hakları Kosova Cumhuriyeti Ulusal Danışma ve Koordinasyon Grubu’nun kurulduğunu söyledi.


Berry ise, Kosova’da birey haklarına gösterilen saygıdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.-Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli de ABD Dışişleri Bakanlığı’nın LGBT Özel Elçisi Randy W. Berry’yi Kabul Etti.

Gerçekleşen görüşmede insan hakları ve Kosova’daki LGBT hakları ele alındı. ABD Dışişleri Bakanlığının Özel Elçisi Randy Berry, insan haklarının evrensel olması nedeniyle mensubiyet ve kimlik farklılıklara bakmaksızın tüm toplum mensupları haklarına saygı gösterilmesi gereğini dile getirdi. Berry “Bireyin hak ve özgürlüklerinin korunması, demokratik toplumun esas prensibini teşkil etmektedir” diye konuştu.


Diğer yandan Meclis Başkanı Kadri Veseli, Kosova Cumhuriyeti’nin en yüksek standartlarca insan hak ve özgürlüklerini temin eden Anayasa esaslarınca işlevselliğini sürdürdüğünü açıkladı.


Veseli Kosova’nın bölgede en liberal Anayasaya sahip olması nedeniyle değişik yaşam şartlarının sürdürülmesini garanti altına aldığını vurguladı. Veseli, müsamaha gösteren geleneğe de sahip olan Kosovalıların, LGBT topluluğu mensuplarına karşı önyargıların ve stereotipi yaklaşımların kaldırılması mücadelesinin daha etkili sürdürülmesine yardımcı olduklarına da vurgu yaptı.

Görüntü Dökümü


Randy W. Berry, Başbakan İsa Mustafa ile görüşmesi


Veseli Randy W. Berry’yi Kabulü


Detaylar

(Haber-Kamera TURAN KASAP (KOSOVA –PRİŞTİNE ) – DHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.