1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ABD BASINI; "MEHMET ŞİMŞEK'İN ERDOĞAN AÇMAZINI "YAZDI
ABD BASINI; "MEHMET ŞİMŞEK'İN ERDOĞAN AÇMAZINI "YAZDI

ABD BASINI; "MEHMET ŞİMŞEK'İN ERDOĞAN AÇMAZINI "YAZDI

Davutoğlu'nun tasfiyesinin ardından büyük bir çalkantı yaşayan Türk ekonomisine olumlu mesaj vermek için kabinede görev verilen Mehmet Şimşek başarılı olabilir mi?

A+A-

ABD Hükumetinin yarı resmi yayın organı olarak bilinen Amerikanınsesi sitesi. Türk ekonomisinin kırılganlığına karşı görev verilen Mehmet Şimşek'in başarılı olmasını beklemiyor. Nedenini ise Erdoğan'ın hırslarına bağlayan sitede yer alan analizin ayrıntıları şöyle sürüyor.

İYİMSER HAVA KISA VADELİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevden ayrılmasıyla birlikte çalkantı yaşayan mali piyasalar, yeni hükümetin açıklanmasıyla durulmaya başladı. Ancak ekonomiye hakim olan iyimser hava, kısa vadeli olabilir.

Mali piyasalar, başbakan yardımcılığı görevine Mehmet Şimşek’in getirilmesiyle toparlanmaya başladı.

Eski uluslararası bankacı Mehmet Şimşek’e yeni kabinede görev verilmesi, Ahmet Davutoğlu’nun istifasından sonra çalkantılı bir döneme giren ekonominin verdiği kayıpların bir kısmının geri kazanılmasını sağladı.

İKTİSATÇILAR NE DÜŞÜNÜYOR

Finansbank’tan iktisatçı İnan Demir’e göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şimşek’in yeni hükümette yer almasını uluslararası pazarlara yönelik olumlu bir jest olarak görüyor.

Demir, ”Mehmet Şimşek’in kabinede olması en azından uluslararası pazarları memnun etme girişimi olarak algılanabilir. Ancak Mehmet Şimşek’in büyük etki yaratacağını, yeterli manevra alanına sahip olacağını sanmıyorum” diye konuşuyor.

YÖNETME ROLÜNÜ KAYBETMİŞ GÖRÜNÜYOR

Şimşek, Türkiye’nin mali piyasalarını yönetme rolünü kaybetmiş görünüyor. Mali krizden sonra Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu IMF’yle işbirliği içinde getirilen sıkı mali denetimlerin geleceğinin ne olacağı ise ayrı bir kaygı kaynağı.

ERDOĞAN'IN DİZGİNLERİ ELİNDE TUTMASI DAHA DA KÖTÜLEŞTİRECEK

Mali danışmanlık firması Global Source Partners’dan siyasi danışman Atilla Yeşilada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi politikalarında dizginleri elinde tutmasının sorunları daha da derinleştireceği görüşünde:

MEGA PROJELER VE FAİZ HADLERİNE MÜDAHALE

”Erdoğan şimdiden mali politikalara damgasını vurmaya başladı. Cumhurbaşkanı etkisini gösteriyor ve politikaları şekillendiriyor. Düşük faiz oranlarının daha da düşürülmesini isteyen Erdoğan, ülkeyi yönetmeye devam ettikçe mega projelerin çoğaldığını göreceğiz.”

Uzmanlar, faiz oranlarının düşürülmesinin Türk lirasını tehdit edeceği uyarısında bulunuyor. Türkiye, dış ticaret açığını kapatmak için yabancı sermayeyi çekmeye çalışıyor.

DEVAM EDEN PROJELER İÇİN PARA GEREKİYOR

Hükümet ayrıca dünyanın en büyük havalimanı, dünyanın ikinci uzun asma köprüsü gibi mega projelerin finansmanı için yabancı sermayeye muhtaç.

Erdoğan’ın başkanlık sistemine geçilip geçilmeyeceğini belirleyecek referandumdan önce ekonomiyi körüklemek için yeni mega projeler ortaya atması bekleniyor.

FED KARARLARI ERDOĞAN'IN GELECEĞİNİ ETKİLEYEBİLİR

İnan Demir’e göre Erdoğan’ın bu planlarının geleceği, Amerika Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltip yükseltmeyeceğine bağlı. Demir bu konuda şunları söylüyor:

UCUZ PARA BİTERSE TÜRKİYE BÜYÜK BİR ZORA HİRECEK

”Ucuz para, Türk ekonomisi için son derece önemli bir etken. Ülkede ekonominin lokomotifi olmayan bölgelerdeki karmaşa ve siyasi belirsizliklerin üzerini örtebilen bir faktör. Ancak eğer Amerikan Merkez Bankası faizleri yükseltirse Türkiye, en ciddi kemer sıkma politikalarıyla bile toparlanmakta güçlük çeker.

BİR ÇOK RAKİBİ VAR

Ekonomi tarihinde Türkiye gibi büyük cari açığı olan ve inşaat gibi sektörleri ayakta tutmak için yabancı sermayeye güvenen birçok ülke var. Bu politikalar sonsuza dek sürdürülemez.”

Kimi iktisatçılara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mega projelerinin maliyeti 50 milyar doları aşabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.