1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. 9 GÜNLÜK TATİLDE ÇALIŞANLAR KAÇ GÜN MESAİ ALACAK?
9 GÜNLÜK TATİLDE ÇALIŞANLAR KAÇ GÜN MESAİ ALACAK?

9 GÜNLÜK TATİLDE ÇALIŞANLAR KAÇ GÜN MESAİ ALACAK?

Başbakanlık dün 24 Eylül’de başlayacak kurban bayramı için 21’inden başlayarak 9 günlük tatil ilan etti. Peki tatilde çalışanlar kaç gün mesai alacak?

A+A-

Sözcü'de yer alan habere göre; Başbakanlık, kurban bayramı için 9 günlük tatil ilan etti. Bununla birlikte, 21, 22, 23 Eylül’de çalışacaklar da fazla mesai ücreti alıp almayacağını merak ediyor. Bu sorunun yanıtını Milliyet Gazetesi Yazarı Cem Kılıç köşesinde şöyle verdi:

TATİL İLAN EDİLMİŞ GÜNLERDE İŞÇİLERİN ÜCRETLERİ ÖDENECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR

Başbakanlık, Kurban Bayramı’ndan önceki 21-22-23 Eylül tarihlerini kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar için idari tatil ilan etti. İş Kanunu’nun 47. maddesinde kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde, işçilerin çalışmaksızın o günlerin ücretlerine hak kazanacakları, çalışırlarsa çalışmadan hak kazanacakları ücrete ek olarak çalıştıkları günün ücretinin ödeneceği ifade edilmiştir. Kanunun açık ifadesi karşısında kanunlarla resmi tatil olarak kabul edilmeyen idarenin kendi kararına dayanarak verdiği bu tür tatil günleri aynı kapsamda değerlendirilmemektedir. Bu nedenle Kurban Bayramı’ndan önceki 21 ve 22 Eylül ile 23 Eylül öğleye kadar olan sürede çalışılması halinde ek ücret hakkı olmayacaktır. Özel sektör işverenlerinin inisiyatif kullanarak o günleri kendi çalışanları açısından da izin günü sayma ihtimalleri bulunup, böyle bir uygulamaya gitmeleri halinde ise çalışanların ücretlerinden herhangi bir kesinti yapamayacaklardır.

İŞÇİLERE İKİ GÜNLÜK ÜCRET ALMA HAKKI DOĞUYOR

Bununla birlikte 23 Eylül öğleden sonradan başlamak üzere işçilerin Kurban Bayramı süresince çalıştırılmaları halinde o günlerin ücretlerine ek olarak çalıştıkları sürenin normal ücretini de alma yani iki günlük ücret alma hakkı doğuyor. Çalışana aylık olarak sabit bir ücret ödeniyorsa, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılması halinde günlük ücreti ayrıca hesaplanıp bu aylık ücretine eklenmesi gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.