1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. 88 YIL ÖNCE SİGORTALANMIŞLAR
88 YIL ÖNCE SİGORTALANMIŞLAR

88 YIL ÖNCE SİGORTALANMIŞLAR

MANİSA'da yaşayan koleksiyoner Fahrettin Er, 1927 yılında kesilmiş Manisa'nın ilk hayat sigortası poliçesini ortaya çıkardı. Bugün bile toplumun hayat sigortasına inancının tam anlamıyla gelişmediğini vurgulayan Er, 88 yıl önce bir Manisalının...

A+A-

MANİSA'da yaşayan koleksiyoner Fahrettin Er, 1927 yılında kesilmiş Manisa'nın ilk hayat sigortası poliçesini ortaya çıkardı. Bugün bile toplumun hayat sigortasına inancının tam anlamıyla gelişmediğini vurgulayan Er, 88 yıl önce bir Manisalının hayat sigortası yaptırmasının ilginç bir olay olduğunu söyledi.

Yaptığı araştırmalar ile Manisa tarihini gün yüzüne çıkaran Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan tescilli koleksiyoner Dr. Fahrettin Er'in arşivinde Türkiye'nin en eski, Manisa'nın ise 1927 yılında yapılmış ilk hayat sigortası poliçesi bulunuyor. Merkezi Berlin'de olan VictoryaDö Berlin Umum Sigorta Anonim Şirketi tarafından yapılan ilk hayat sigortası poliçesi o dönem Manisa'nın varlıklı çiftçilerinden Karadaşzade Mehmet Rıza Bey ve hanımı Müfide Hanım'a ait. Hayat sigortası poliçesi hakkında bilgi veren Dr. Fahrettin Er, "Bu poliçe Manisa'da 11 Ekim 1927 yılında yapılmış bir hayat sigortası poliçesi. VictoryaDö Berlin Umum Sigorta Anonim Şirketi, İstanbul'da bulunan bir ofisi kanalıyla Manisalı Karadaşzade Mehmet Rıza Bey ve hanımı Müfide Hanım'a 5 bin liralık hayat sigortası yaptırmış. Poliçeye göre 1947 yılına kadar kim erken ölürse sigorta diğerine 5 bin lira verecek. Poliçenin yıllık sigorta prim miktarı da bugünkü ile ölçülemeyecek bir miktar. 1927 rakamları göz önüne alınırsa 368 lira 51 kuruş yıllık geliri var. O zamanlar 368 lira ile 5 veya 6 tane ev alınabilirdi. Korkunç bir rakam. Berlin'de halen daha bu adres var. Bu adreste ise sigorta şirketi yerine VictoryaRestaurant bulunuyor" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı adına araştırmalar yapan Dr. Er, eskiciden satın aldığı poliçenin hiç tahrip olmadığını ve yırtılmadığını kaydetti. Şimdi bile toplumun hayat sigortasına inancının tam anlamıyla gelişmediğini vurgulayan Er, "1927 yılında bir Manisalının hayat sigortası yaptırması kadar ilginç bir şey yok. Bu belge Manisalı olarak beni çok heyecanlandırdı" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.