1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 6.SAAT 40 DAKİKA SÜREN KRİTİK MGK TOPLANTISI SONA ERDİ
6.SAAT 40 DAKİKA SÜREN KRİTİK MGK TOPLANTISI SONA ERDİ

6.SAAT 40 DAKİKA SÜREN KRİTİK MGK TOPLANTISI SONA ERDİ

Erdoğan'ın sarayında gerçekleşen toplantı, 6 saat 40 dakika sürdü. Toplantı sonrası yapılan...

A+A-

CUMHURİYET Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen 2016 yılının ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

"BEBEKLERİ BİLE ÖLDÜREN" TERÖR ÖRGÜTÜ

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen toplantı, 6 saat 40 dakika sürdü. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada terörle mücadelenin aynı kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanırken, “Bebekleri bile öldüren bölücü terör örgütüyle mücadelenin, aynı azim ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır" denildi.

Suriye'de muhalif gruplarla birlikte bölgedeki Türkmenlere desteğin süreceği belirtilirken, "Suriye'nin geleceğinin inşasında ne mevcut rejimin, ne DEAŞ, ne de PYG-YPG başta olmak üzere herhangi bir terör örgütünün yer almaması gerektiği ifade edilmiştir" denildi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

PARALEL DEVLET YAPILANMASI UNUTULMADI

"Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamlı olarak görüşülmüştür. Bu çerçevede; milli güvenliğimize yönelik iç ve dış tehditler ile bölücü terör örgütüne, paralel devlet yapılanmasına ve DEAŞ'a karşı yurt içinde ve yurt dışında sürdürülen mücadele etraflıca değerlendirilmiştir. Kimden ve nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, terörün her türü bertaraf edilene kadar, kararlı ve ilkeli şekilde mücadeleye devam edileceği belirtilmiştir. Milletin temel değerlerinin ve birlikte yaşama arzusunu hedef alarak, eğitim yuvalarını, sağlık kuruluşlarını, camileri tahrip edilip kullanılamaz hale getiren, baskı ve şiddet ile vatandaşlarımızı göçe zorlayan, bebekleri bile öldüren bölücü terör örgütüyle mücadelenin, aynı azim ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

İnsanlık dışı terör eylemleriyle, milletin birlik ve beraberliğine kasteden örgütle mücadelenin, hukuk kuralları içerisinde, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği konusunda hassasiyet gösterilerek yürütülmekte olduğu, zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik tedbirlerin alınacağı ifade edilmiştir.

Bölücü terör örgütüne karşı, yakın işbirliği ve koordinasyon içerisinde başarılı operasyonlar icra eden güvenlik kuvvetlerimizin üstün gayretleri takdirle karşılanmış, şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilenmiştir.

CENEVRE TOPLANTISINA GÖNDERME İHMAL EDİLMEDİ

Suriye'de yaşanan gelişmeler değerlendirilmiş; bu ülkeden kaynaklanan tehditlerin, ülkemizin ve bölgenin güvenlik ve istikrarına etkileri ile siyasi çözüm konusundaki son gelişmeler üzerinde durulmuştur.

Muhalif gruplarla birlikte Suriye Türkmenleri'ne olan desteğimizin devam edeceği yönündeki kararlılığımız teyit edilmiştir.

Mülteci konusu başta olmak üzere, sınır güvenliğimizi etkileyebilecek hususlar ele alınmış, son günlerde sınırlarımıza yakın bölgelerde meydana gelen hadiselerin tekerrürüne mani olmak maksadıyla, alınan ve alınabilecek ilave tedbirler gözden geçirilmiştir.

"Suriye'nin geleceğinin inşasında ne mevcut rejimin, ne DEAŞ, ne de PYD-YPG başta olmak üzere herhangi bir terör örgütünün yer almaması gerektiği ifade edilmiştir. Rusya'nın Suriye'deki rejimle birlikte yürüttüğü faaliyetler hakkında kurula bilgi verilmiştir. Bölgede istikrarın tesis edilmesinde, müttefiklerimiz ve uluslararası toplumla birlikte hareket edilmekte olduğu belirtilmiştir. denilerek Cenevre'de başlayacak olan Suriye'nin geleceği toplantısına davet edilen PYD olayına gönderme yapıldı.

DİĞER GELİŞMELER

Irak'ta yaşanan son gelişmeler değerlendirilmiş, terörle mücadelesinde yanında olduğumuz Irak'la ikili ilişkilerimizi geliştirecek unsurlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

Ayrıca, Libya ve Yemen ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeler ele alınmıştır.

Avrupa Birliği ile yeniden olumlu bir ivme kazanan ilişkilerimizdeki son gelişmelerden duyulan memnuniyet ifade edilmiştir.

Siber saldırılar, siber güvenlik ve siber güvenlik faaliyetlerine dair kurula bilgi sunulmuştur."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.