1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 400'ÜN ÜZERİNDE ÖLÜ VAR
400'ÜN ÜZERİNDE ÖLÜ VAR

400'ÜN ÜZERİNDE ÖLÜ VAR

Zonguldak’ta madenciler soma için iş bıraktı.

A+A-

Zonguldak’ta madenciler soma için iş bıraktı.

ZONGULDAK'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocaklarında çalışan işçiler, Soma'daki maden faciası nedeniyle 1 gün iş bıraktı. Ocak önlerinde toplanıp Soma'da ölen arkadaşları için dua eden ve gıyabi cenaze namazı kılan işçilerden bazıları gözyaşlarını tutamadı.

Türk-İş'in çağrısı üzerine Genel Maden İşçileri Sendikası'nın (GMİS) örgütlü olduğu TTK Üzülmez, Kozlu, Karadon, Armutçuk ve Amasra Müessese Müdürlükleri'ne ait maden ockalarında işçiler bugün iş bıraktı. 'Milletimizin başı sağolsun' yazılı pankartın asıldığı Üzülmez Müessese Müdürlüğü maden ocağı girişinde sabah bir araya gelen işçiler, Soma'da ölen arkadaşları için saygı duruşunda bulundu.

400'ÜN ÜZERİNDE ÖLÜ VAR

GMİS Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, ölüm madenini işleten şirketin düşük ücretle çok kar etme zihniyeti içinde olduğunu savunarak, yer altı madenciliğinin kamuda kalmasını defalarca söylediklerine dikkat çekti. Facianın ardından Soma'ya gittiğini ve dün akşam döndüğünü hatırlatan Tutkun, faciada rakamların doğru verilmediğini de ileri sürerek şöyle konuştu:

"400'ün üzerinde ölü var. Panolara ulaşılamadı. O panoların arkasında kaç kişinin çalıştığı belli değil. Çünkü şirket, ocakta kaç kişinin çalıştığını ve nereye ne tertip ettiğini bilmiyor. Dünya literatüründe ilk kez 400'ün üzerinde şehit verdik. Bugün Türkiye'de değil, dünyanın bir çok ülkesinde iş bırakma eylemi var."

Daha sonra Soma'da ölen madenciler için Kuran okundu. Yakalarında 'Kalbimiz Soma'da' yazılı kurdele bulunan madenciler ölen arkadaşları için dua etti. Bu sırada madencilerden bazıları gözyaşlarını tutamadı.

GIYABİ CENAZE NAMAZI 

Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında çalışan işçiler de sabah ocak girişinde toplandı. Soma'da ölen işçiler için Kuran okunmasının ardından dua edildi. Daha sonra da ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu da katıldı.


MADENCİLER YÜRÜDÜ

Zonguldak'ta iş bırakan TTK maden işçileri, sabah maden ocakları önündeki anma programlarının ardından aileleriyle birlikte Soma'da ölen maden işçileri için yürüdü. Madenci Anıtı önünde toplanan madencilere çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin temsilcileri, üniversite ve lise öğrencileri destek verdi. Geçen yıl 7 Ocak'ta TTK Kozlu maden ocağındaki metan gazı püskürmesinde ölen 8 işçinin yakınlarının da katıldığı eylemde yaklaşık 2 bin kişi, 'Biz de ölmek istemiyoruz', 'Madenci feneri sönmeyecek', 'Taşerona hayır', 'Yüz karası değil kömür karası', 'Soma'daki can bizim canımız' sloganlarıyla yürüdü. Gazipaşa ve Liman caddelerini takiben Maden Şehitleri Anıtı'na kadar yürüyen kalabalık, burada ölen madenciler için saygı duruşunda bulundu.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ, Soma'daki kazanın önlenebilir bir kaza olduğunu savunarak, şöyle konuştu:

"İşverene kadar uzanan bir ihmalin devamında yeterli kontrol ve denetimi yapmayan asıl işveren Türkiye Kömür İşletmeleri'nin ve devletin diğer birimlerinin sorumluluğu vardır. Biz bu duyarsızlığı protesto etmek için 1 gün çalışmama hakkımızı kullanıyoruz. Bir kez daha tüm özelleştirmeleri ve taşeronlaştırmaları protesto ediyoruz. Bu facia ülkemizi taşeron cennetine çevirenlere, taşeronlaşmayı temel çalışma biçimi haline getirmeye çalışanlara ders olmalıdır. Bu ülkede köle düzeninin hakim kılmak isteyenler, emekçilerin canlarını hiçe sayanlar hesap vermelidir."

Kalabalık, basın açıklamasından sonra dağıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.