1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 4 ESKİ BAKANIN LEKELENMEMESİ İÇİN YASAKLANDI
4 ESKİ BAKANIN LEKELENMEMESİ İÇİN YASAKLANDI

4 ESKİ BAKANIN LEKELENMEMESİ İÇİN YASAKLANDI

4 eski bakanın lekelenmemesi için

A+A-

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, 16. Dönem 478 Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile 9. Dönem 7 İdari Yargı Hakimleri'nin kura törenine katıldı. Bozdağ, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen tören öncesinde basın mensuplarının soruları yanıtladı.

YETKİLERİ VAR YASAK GETİRDİLER

Meclis'teki araştırmaları yürüten komisyonunun çalışmalarına yayın yasağı getirildiği yönündeki iddiaların sorulması üzerine Bozdağ, bu komisyonun bir araştırma değil, soruşturma komisyonu olduğunu belirterek "Bunun anlamı şu. Meclis Soruşturma Komisyonu, görev yaparken cumhuriyet savcısının sahip olduğu bütün yetki ve görevle donatılmış olarak soruşturma yapmaktadır. Esasında cumhuriyet savcısının yaptığı bir soruşturmayı eski bakanlar hakkında Meclis Soruşturma Komisyonu yapmaktadır. Dolayısıyla soruşturma sırasında savcıların sahip olduğu bütün hak, yetki ve görevlere sahiptir. Soruşturma gizlidir. Bizim ceza muhakemesi yasamız buna amirdir. Aynı şekilde Türk Ceza Kanunu'nu da soruşturmanın gizliliğinin ihlalini cezai müeyyideye bağlamıştır" diye konuştu.

"SORUŞTURMALARIN İNSANLARIN LEKELENMEME HAKKINDA RİAYET EDİLEREK YÜRÜTÜLMESİ GEREKİR"

Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü'nün, gizli yürütülmesi gereken soruşturma komisyonu çalışmalarının gazetelerde yer almasının soruşturmanın gizliliğini ortadan kaldırdığını ifade ettiğini söyleyen Bozdağ, şunları kaydetti: "Sayın komisyon başkanının yaptığında usule, yasaya, iç tüzüğe, anayasaya aykırı herhangi bir durum söz konusu değildir. Soruşturmaların, insanların lekelenmeme hakkına da riayet edilerek yürütülmesi gerekir. Gizliliğin en önemli nedenlerinden bir tanesi bu, lekelenmeme hakkını korumak öte yandan da delillerin sağlıklı toplanmasına yardımcı olmak içindir"

"BU HAFTA SONU GİTME KONUSUNDA TALEPLERİNE OLUMLU BAKIYORUZ"

HDP heyetinden İmralı Adası'na hangi isimlerin gideceği sorulan Bekir Bozdağ, "HDP'lilerin bakanlığımıza müracaatları henüz olmadı. Müracaatlar olduğunda biz bakacağız. Değerlendireceğiz. Ona göre gitmesi gerekenler gidecektir" ifadelerini kullandı. Bozdağ, ayrıca milletvekillerine izin verme yetkisinin Adalet Bakanlığında olduğunu hatırlatarak "Belki bakanlığa gelmiştir. Ama bana henüz imzaya gelmediği için o nedenle söylüyorum. Milletvekilleri ile ilgili yasa gereği izin verme yetkisi Adalet Bakanlığına aittir. Milletvekili olmayanlar ile ilgili ayrı bir usül var. Benim imzama henüz gelen bir şey olmadığı için bir değerlendirmede bulunmadım. Milletvekillerinin bu hafta sonu gitme konusunda talepleri olduğunu biliyorum. Biz de olumlu bakıyoruz taleplerine" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.