1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 4 Balıktan 24 Bin Yumurta
4 Balıktan 24 Bin Yumurta

4 Balıktan 24 Bin Yumurta

ERZURUM Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İç Su Balıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde sağımı yapılan 4 gökkuşağı alabalığından 24 bin y...

A+A-

ERZURUM Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İç Su Balıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde sağımı yapılan 4 gökkuşağı alabalığından 24 bin yumurta elde edildi.

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İç Su Balıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde balık sağımı yapıldı. Fakültede araştırma görevlisi olan Harun Arslan, dişi balıkların yumurtalarını erkek balıkların spermleriyle karıştırma işlemine sağım adı verildiğini söyledi. Gökkuşağı cinsi dişi alabalıkların kilogram başına bin 500 yumurta verdiğini söyleyen Arslan, "Sağım yaptığımız 4 balık da 4'er kilogram geliyor. Yani 4 balıktan 24 bin balık elde etmiş olacağız" dedi.

Kasım, aralık ve ocak aylarında gökkuşağı alabalıklarının damızlık boyuta geldiğini anlatan Harun Arslan, olgunluk yaşına gelen alıkları farklı tanklara ayırdıklarını bildirdi. Daha sonra kuru metod denilen yöntemle dişi balıktan yumurtaları erkek balıktan spermi alarak döllenme işlemini başlatıldığına vurgu yapan Harun Arslan şunları söyledi:

"Balıkları sağarken bayılmaları için organik karanfil yağı kullanıyoruz. Çünkü balıklar ağır olduğu için kas yapıları çok güçlü. Sağım sırasında sendelenebiliyoruz. Sağım işleminden sonra anaç balıkları bir sonraki senede kullanabilmemiz için bol oksijenli suya koyuyoruz. Yaklaşık 15 dakika sonra kendilerine geliyorlar. İşletmemizin kapasitesine göre bir sonraki seneye ne kadar dişi ne kadar erkek balık çıkaracağımızı ayarlıyoruz. Ona göre de bir sonraki senenin yavru ya da yumurta hesabını yapıyoruz. Daha sonra balıklar suyun sıcaklığına bağlı olarak 310 gün bölü derece dediğimiz sistemle gözlenmeye ve yavru çıkmaya başlayacak. Avrupa standratlarına göre çok düşük balık tüketiyoruz. Gökkuşağı alabalığı kültür balığı olduğu için her yerde üretilebiliyor. Yurdumuzun her yerinde satışı artırmamız gerekiyor."

NK(KS/CK)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.