1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 36 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ BİNANIN AVUKATINDAN ŞOK EDEN SAVUNMA
36 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ BİNANIN AVUKATINDAN ŞOK EDEN SAVUNMA

36 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ BİNANIN AVUKATINDAN ŞOK EDEN SAVUNMA

VAN'da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremde 36 kişiye mezar olan 'Sevgi Apartmanı'nın müteahiti Salih Ölmez'in avukatı, müvekilinin ortak olduğu bu binayı yapmadığını öne sürdü.

A+A-

VAN'da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremde 36 kişiye mezar olan 'Sevgi Apartmanı'nın müteahiti Salih Ölmez'in avukatı, müvekilinin ortak olduğu bu binayı yapmadığını öne sürdü.

BEN ORTAĞIM YAPIMINDA YER ALMADIM

Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen ilk depremde yıkılan binalar arasında bulunan ve 36 kişiye mezar olan 'Sevgi Apartmanı' ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporu ardından hazırlanan iddianame, Erciş Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edildikten sonra Salih Ölmez ve İnşaat Mühendisi Murat Kazancı hakkında 'Bilinçli Taksirle Birden Fazla Kişinin Ölümüne Neden Olma' suçundan dava açıldı. Bilirkişi raporunda 'C20' olması gereken beton dayanımının binada ortalama C6 olarak belirlendiği ve bunun da birinci derecede deprem bölgesi için çok düşük bir oran olduğuna dikkat çekildi. Raporda, ayrıca binanın statik projesinin olmadığı ve eksik donatılardan dolayı yıkımın gerçekleştiği de yer aldı.

KOLONLAR BALYOZLANDI

Sanık inşaat mühendisi Murat Kazancı, ilk verdiği ifadesinde, Sevgi Apartmanı ile ilgili olarak hiçbir işlem ve işe katılmadığını, apartmanın yapımında herhangi bir kontrolünün de söz konusu olmadığını söyledi. Apartmanın yıkılmasının 2 sebebi olduğunu anlatan Kazancı, Sevgi Apartmanı altındaki dükkanların kolonlarının yapı sahiplerinden ismini bilmediği biri tarafından balyozlandığını ve bu sebeple kolon içindeki betonun ezilerek özelliğini kaybettiğini ve taşıyıcı sistemin zarar gördüğünü, diğer sebebin Sevgi Apartmanı yapıldıktan sonra yanına yapılan başka bir apartmanın yıkılan binanın temeline zarar verdiğini belirterek suçlamaları kabul etmedi.

BAŞKA BİNANIN TEMELİ KAZILIRKEN APARTMAN ZARAR GÖRDÜ

Sanık Salih Ölmez ise, Sevgi Apartmanı ortaklarından olmasına rağmen, binanın yapım aşamasında herhangi bir görev almadığını savundu. Ölmez, iddianamedeki ifadesinde 2004 yılında Sevgi Apartmanı'nın hemen yanında Aksözler Apartmanı adı verilen bir bina yapıldığını, bu binanın temeli kazılırken ortağı olduğu binanın temeline de zarar verdiğini söyledi. Ölmez, buna ilişkin Asliye Hukuk Mahkemesinden delil tespiti isteminde bulunduklarını, ayrıca binaya kiracı olarak gelen dersanenin ise duvarları yıkıp, sınıflar oluşturduğunu ve daha sonra gelen bir özel okul, emlakçı ve diğer kiracıların da duvarları kendilerine göre tadilat yaptığını belirtti.

"SEVGİ APARTMANI'NI İNŞAA ETMEDİ"

Erciş Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 9'uncu duruşmasına sanıklar Ölmez ile Kazancı ve avukatları katıldı. Sanık Ölmez'in Avukatı Dilaver Sabak, bu duruşmada yaptığı savunmada, apartmanı müvekilinin ve şirketinin inşaa etmediğini belirtti. Müvekilinin beratini isteyen avukat Sabak, yaptığı savunmada şunları söyledi:

"Sevgi Apartmanı inşaa edildikten sonra zemin katta 2 dersane kurulmuştur. Bu dersanelerin yapımı sırasında zemin katında bulunan bütün duvarlar kaldırılmıştır. Buna ilişkin Milli Eğitim Müdürlüğü'ne projeler gönderilmiştir. Biz binada yapılan değişiklikler hususunda, bilirkişi vasıtası aracılığıyla rapor aldırılmasını talep ediyoruz. Ayrıca burada olay tarihinde alınan karotlar, torba içerisinde araçların arkasında konularak önce adliye çadırına sonra adliye binasına ve daha sonra kaymakamlık binasına taşınmıştır. Son olarak ta kaymakamlık binasından Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne gönderilmiştir. Hatta müvekkilin binasının yapıldığı tarihte, nevrülü demir bulunmamasına rağmen alınan raporda nevrülü demir olduğu belirtilmiştir. Bu duruma bakıldığında müvekkile ait binadan alınan karot örneklerinin karıştığı kanaatindeyiz."

Mahkeme heyeti, bilirkişi aldırılması amacı ile Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.