1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 30 YIL ÜZERİNDEN EMEKLİ OLDU SGK'YI MAHKEMEYE VERDİ
30 YIL ÜZERİNDEN EMEKLİ OLDU SGK'YI MAHKEMEYE VERDİ

30 YIL ÜZERİNDEN EMEKLİ OLDU SGK'YI MAHKEMEYE VERDİ

. Budak, kararın kesinleşmesi üzerine SGK'ya başvurarak...

A+A-

ERZURUM Milli Eğitim eski Müdürü Fevzi Budak, 30 yıl üzerinden emekli olduğunu, dikkate alınmayan 14 yılı için Ankara 12'nci İdare Mahkemesine başvurarak iptal kararı aldığını söyledi. Budak, kararın kesinleşmesi üzerine SGK'ya başvurarak ek ikramiye ödenmesi için başvuruda bulundu.

14 YIL DAHA İSTİYOR
 
Anayasa Mahkemesi, 7 Ocak 2015'te verdiği karar üzerine 30 yıldan fazla hizmeti bulunanlara çalıştıkları süre kadar emekli ikramiyesi verilmesinin önündeki engeli kaldırması üzerine Milli Eğıitim eski Müdürü Fevzi Budak, SGK Başkanlığı'na başvurarak 30 yıl üzerindeki hizmetlerinin karşılığının ödenmesini istedi. SGK, Anayasa Mahkemesi kararının geriye yürüyemeyeceğini gerekçe göstererek istemi reddetti. Bunun üzerine Ankara 12'nci İdare Mahkemesine başvuran Budak, 44 yılllık hizmet süresinin sadece 30 yılının değerlendirilmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi. Ödeme dışı bırakılan 14 yıllık hizmeti için emekli ikramiyesi ödenmesi isteminde bulundu. Ankara 12'nci İdare Mahkemesi, 06/10/2015 tarihinde oy birliği ile aldığı kararda, şu gerekçeleri sıraladı:

"Başvurunun reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır. Anayasa'nın 153'üncü maddesinde iptal kararlarının geriye yürüyemeyeceği kuralına yer verilmiş, davalı idarece bu kural gerekçe gösterilmiş ise de anılan hükmün burada uygulanması mümkün olmamaktadır. Zira, davacı yeni bir hak kazanmamıştır.

ANAYASA MAHKEMESİ

Başka bir ifadeyle Anayasa Mahkemesi kararı ile yeni bir hak inşa edilmemektedir. Aksine var olan bir hak önceki mevzuat ile elinden alınmış, var olan bir hakka ancak iptal kararı ile kavuşmuştur. Bu sebeple davacı Anayasa Mahkemesi kararı ile geçmişte elde edemediği bu hakkını talep etme olanağı elde etmiştir. Açıklanan nedenlerle dava konusu işleminin iptaline, 30 hizmet yılından fazla geçen hizmet süresine göre hesaplanacak emekli ikramiyesinin başvuru tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verildi."

Milli Eğitim Bakanlığı'nda 44 yıl hizmet verdiğini buna karşın 30 yıl üzerinden ikramiye aldığını kayededen Fevzi Budak, oluşan haksızlığın idari yargı tarafından giderdiğine dikkati çekti. Fevzi Budak, "Benim durumumda olanların öncelikle İdari yargıya başvurarak karar aldırmaları ve uğradıkları haksızlığı gidermeleri gerekmektedir. İdari yargının verdiği karar üzerine Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak 14 yıllık hizmetim için gerekli ödemenin yapılmasını istedim" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.