1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 2 BİN 500 KIZ BEBEKTEN BİRİ, BU HASTALIKLA DOĞUYOR
2 BİN 500 KIZ BEBEKTEN BİRİ, BU HASTALIKLA DOĞUYOR

2 BİN 500 KIZ BEBEKTEN BİRİ, BU HASTALIKLA DOĞUYOR

İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bumin Dündar, 2 bin 500 kız çocuğundan birinin kısa boy, kısırlık gibi rahatsızlıklara yol açan 'Turner Sendromu' hastalığı...

A+A-

İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bumin Dündar, 2 bin 500 kız çocuğundan birinin kısa boy, kısırlık gibi rahatsızlıklara yol açan 'Turner Sendromu' hastalığı ile doğduğunu, erken teşhisle başlayan tedavinin etkili olduğunu bildirdi.

Genetik bir rahatsızlık olarak kızlarda görülen, toplumda pek fazla bilinmeyen Turner Sendromu hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Bumin Dündar, eğer tedavi olunmazsa kız çocuklarının boyunun 1.40 cm'de kaldığına dikkat çekti. Turner Çalışma Grubu kurduklarını ve hastalığın farkındalığının artırılması için çalışma yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Dündar, 2 bin 500 kız bebekten birinin Turner Sendromu hastalığıyla dünyaya geldiğini belirtti. Kızlarda görülen hastalığın en önemli ayırıcı belirtilerinden ikisinin 'kısırlık' ve 'boy kısalığı' olduğunu belirten Prof. Dr. Dündar, hastalığa kalp, işitme ve görme problemleri, diyabet, kemik erimesi, tiroid hastalıkları gibi hastalıkların eşlik ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Dündar, "Turner, aslında oldukça sık görülen bir sendromdur. En önemli bulguları kısa boy ve kısırlıktır. Hastaların gebe kalma şansı son derece düşüktür. Hastalıktaki en önemli sorun toplumun farkındalık düzeyi çok düşük olması. Türkiye'de tespit edilemeyen çok sayıda Turner Sendrom hastası var. Bir çok hastanın tanısı atlanıyor ya da geç tanı konuyor. Erken tanı çok önemli. Kısa boy açısından erken büyüme hormonu tedavisi fayda sağlıyor. Tedavi olmayan hastaların boyları 140 santimde kalırken , büyüme hormonuyla hastalar 150 santimin üzerine çıkabiliyor" dedi.

Turner Sendromlu hastaların doktor tarafından düzenli olarak takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Dündar, "Hastaların tedavi ile anne olma oranı son derece düşük. Dünyada sağlıklı bebekleri olan hastalar var. Ancak hastalardan yüzde 1-7 arasında bildiriliyor. Kendileri gebe kaldıklarında gebelik komplikasyonları ve bebekteki anomalilik oranları yüksek görülüyor" dedi.

Kızlarda kısa boyun çok önemsenmediğinin altını çizen Prof. Dr. Dündar, şunları söyledi:

"Bu hastalara ne yazık ki geç tanı konuyor. Kızlarda kısa boy çok önemsenmiyor. Bu yüzden Turner sendromlu kızın ailesi doktora başvurmuyor ya da geç başvuruyor. Hastalar genelde adet görmediği için 12- 13'lü yaşlarda geliyorlar. Bu tür sorunları aşmak için toplumda ve sağlık sektöründe bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Çocuk Endokrin Diyabet Derneği ve Büyüyen Çocuk Derneği ile ortaklaşa 12 Eylül'de İzmir'de Turner Bilimsel Sempozyumu'nu gerçekleştirecek. Bir gün sonra da bu hastalıkla ilgilenen doktor ve hastaları buluşturacağız. Toplantıda internet üzerinde de soru alacağız. Sosyal paylaşım sitesinde bir grup oluşturduk. Aldığımız mesajlara baktığımızda hastaların da hastalıkla ilgili çok fazla bilgisi olmadığını görüyoruz" diye konuştu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.