1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. 15 YAŞINDA ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUĞA TECAVÜZ DURUŞMASI
15 YAŞINDA ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUĞA TECAVÜZ DURUŞMASI

15 YAŞINDA ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUĞA TECAVÜZ DURUŞMASI

15 yaşındaki A.H.K.'ye tecavüz ettiği iddia edilen taksici tutuklu sanık H.Y. "cinsel istismar" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından...

A+A-

İSTANBUL'da yüzde 70 zihinsel engelli 15 yaşındaki A.H.K.'ye tecavüz ettiği iddia edilen taksici tutuklu sanık H.Y. "cinsel istismar" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 29 yıl hapis cezasına çaptırıldı. Mahkeme heyeti, sanığa iyi hal indirimi uygulamadı. Benzer davalardan farklı olarak 8 ay gibi kısa bir zamanda karara bağlanan dava Yargıtay tarafından da onandı.

İstanbul'da yüzde 70 zihinsel engelli 15 yaşındaki A.H.K.'ye tecavüz ettiği iddia edilen taksici tutuklu sanık H.Y. "cinsel istismar" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 29 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

MAHKEME KAYITLARINA GÖRE OLAY..

İstanbul'da 14 Haziran 2014 tarihinde yüzde 70 zihinsel rahatsızlığı bulunan 15 yaşındaki mağdure A.H.K. annesi ile bir alışveriş merkezine gitti. A.H.K. bir süre sonra annesinin yanından ayrıldı. A.H.K. , H.Y'nin kullandığı taksiye bindi. H.Y. aracına binen A.H.K.'yi evine götürerek, cinsel istismarda bulundu. H.Y. mağdureye de "Olayı kimseye söyleme, tekrar buluşalım" diyerek cep telefonunu verdi ve mağdureyi aynı gün evine bıraktı. Şüpheli H.Y. 2 Temmuz 2014'de mağdure A.H.K.'yı aradı. Mağdure A.H.K., H.Y.'yi sesinden tanıdı ve korkarak annesine haber verdi. A.H.K.'nin annesi, H.Y.'ye 'Merhaba' diye mesaj attı. Bunun üzerine A.H.K.'yı arayan H.Y. görüşmek istedi. Bu konuşmayı mağdurenin annesi de duydu.

"SUÇLAMALARI REDDETTİ"

Şikayet üzerine açılan davada savunma yapan sanık H.Y., taksici olduğunu olay günü mağdurenin müşteri olarak el kaldırdığını belirterek şöyle konuştu: "Mağdureyi arabama aldım. Ön koltuğa oturdu. Bana 'canım, cicim' demeye başladı. Ben de bunun üzerine alıp evime götürdüm. Bana anne ve babasının ayrı olduğunu gidecek yeri olmadığını, burada kalmak istediğini söyledi. Buna rağmen ben alıp evine götürdüm" diyerek suçlamaları reddetti.

"TAKSİCİ BENİ BAŞKA YERLERE GÖTÜRDÜ "

Mağdure ise annesiyle gezerken kaybolduğunu, evine gitmek için taksiye bindiğini, ancak taksicinin kendisini başka yerlere götürdüğünü ve cinsel saldırıda bulunduğunu pedogog eşliğinde anlattı.

ADLİ TIP KURUMU: OLAY NEDENİYLE RUH SAĞLIĞI BOZULDU

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı'ndan alınan raporda, "Çocukta saptanan ruhsal bulgular "posttravmatik stres bozukluğu" tanı kriterlerini karşıladığı ve iddia edilen olay nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu, çocuğun bilişsel kapasitede gerilik ve buna bağlı yargılama zayıflığı nedeni ile ruhsal açıdan kendini koruyacak yeterlilikte olmadığı, çocuk koruma kanunu gereğince sağlık tedbiri uygulamasının uygun görüldüğü hususları bildirilmiştir" denildi.

29 YIL HAPİS CEZASINA ÇAPTIRILDI, SANIĞA İYİ HAL İNDİRİMİ DE UYGULANMADI

Yapılan yargılama sonunda davayı karara bağlayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi , sanığı 15 yaşından küçük ve kendini ruhen koruyamayacak durumda olan çocuğa karşı cinsel istismar suçundan 12 yıl hapis cezasına çaptırdı.

CEZA ÜSTÜNE CEZA.. İYİ HAL İNDİRİMİ YOK..

Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu raporuna göre mağdurenin olaydan dolayı beden ve ruh sağlığının bozulduğunu belirterek, cezayı 20 yıl hapis cezasına çıkardı. Mahkeme ayrıca sanık H.Y.'yi, "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığı toplam 29 yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, ayrıca sanığa iyi hal indirimi de uygulamadı.

YARGITAY, MAHKEMENİN HIZLI KARARINI ONADI

8 ay gibi kısa bir sürede, 29 Ocak 2015 de karara bağlanan dava, 28 Ekim 2015'te Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nce de onandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.