1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 10 SES KAYDI SIFIRLANMIŞ
10 SES KAYDI SIFIRLANMIŞ

10 SES KAYDI SIFIRLANMIŞ

Soruşturma Komisyonu’na ulaşan rapor, Adli Tıp’a gönderilen dosyada tapeleri bulunan 10 ses kaydı ve 12 sayfanın kayıp olduğunu ortaya çıkardı.

A+A-

Eski Bakanlar hakkındaki Soruşturma Komisyonu’na ulaşan rapor, Adli Tıp’a gönderilen dosyada tapeleri bulunan 10 ses kaydı ve 12 sayfanın kayıp olduğunu ortaya çıkardı.

EKSİK SAYFAKLARDA VAR

Dört eski Bakan hakkındaki yolsuzluk iddialarını inceleyen TBMM Soruşturma Komisyonu’na ulaşan soruşturma dosyası yeni bir skandalı daha ortaya çıkardı. Dosyada tapeleri yer alan 10 adet ses kaydı bulunamadı. Bazı tapelerde de eksik sayfalar olduğu tespit edildi.

BAŞSAVCILIK GÖNDERMEDİ

Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi’nce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine gönderilen rapor, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerine istifa etmek zorunda kalan eski Bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar için kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu’na ulaştı. Adli Tıp’ın 29 Nisan 2014 tarihli raporunda tapelerle ses kayıtları arasındaki karşılaştırma sonuçlarına ilişkin tespitlere yer verildi. Adli Tıp Kurumu raporu, tapeleri dosyada yer alan 10 ayrı ses kaydının ‘kayıp’ olduğunu ortaya koydu. Raporda, ID numaraları sıralanan “tapelere ait ses kayıtlarının gönderilen medyalar içinde bulunamadığı” belirtildi.

‘KAYIP’ SAYFALAR DA VAR

Adli Tıp, bazı klasörlerde “eksik sayfaların” bulunduğunu da tespit etti. Rapora göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Adli Tıp’a gönderilen belgeler içindeki üç ayrı klasörde toplam 12 sayfaya inceleme dosyasında yer verilmedi.

‘EKLEME-ÇIKARMA YOK’

Raporda, ses kayıtları ile bunların tapelerinin karşılaştırılması sonucu yazım hataları dışında bir unsura rastlanmadığı da belirtildi. Raporda şu ifadeler yer aldı: “Tespit edilen yazım hatalarının sıklıkla, konuşmaların üst üste binmesi, seslendirilen kelimelerin Türkçe dışı kelime olması durumlarında meydana geldiği; bir bütün olarak cümle eklemesi veya cümle çıkartılması sonucu anlam bütünlüğünü bozacak şekilde bir değişikliğin tespit edilemediği...” Rapora göre, bazı ses kayıtlarında “Türkçe dışı dil” kullanıldığı için “mevcut tapelerle uygunluk arz edip etmediği” konusunda ise bir inceleme yapılamadı.
Adli Tıp raporunda “20 adet DVD, 2 adet harici hard disk ve tapeleri içeren 12 adet klasörün” incelendiği belirtilerek, “Bunların mühürlendiği ve geri gönderildiği” vurgulandı.

Sebahat Karakoyun / Birgün

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.